Miért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Közzétéve: 2024. 04. 21, Frissítve: 2025. 04. 28 - Fotók: welovedogz.hu • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2024. 04. 21, Frissítve: 2025. 04. 28 - Fotók: welovedogz.hu • 3 perc olvasás
Bár az még a legrendesebb ebekkel is megesik, hogy valami undiba lépnek vagy fekszenek, és emiatt szaglanak, tagadhatatlanul vannak olyan kutyák, akiknek szinte mindig van enyhébb vagy erősebb bukéjuk. Ez pedig általában egy okra vezethető vissza.
Elnézést a sarkos megfogalmazásért, reméljük, nem sértünk meg senkit, de mondjuk ki, ha rendszeresen büdös a kutya, annak feltehetően az az oka, hogy a bőrének mikrobiomja, vagyis a bőrflórája nincs egyensúlyban. A következőkben azt is elmondjuk, mit tehetsz ennek fenntartása érdekében.
Az emberek és a kutyák bőrének felületén is nyüzsögnek a mikroorganizmusok (legnagyobb részük baktérium); több milliárd, amelynek összetétele a testtájéktól függően változik. A kutyák bőrének mikrobiomja is kölcsönhatásban áll a külvilággal, fontos tényezői a kórokozókkal szembeni védelemnek, és segítik az immunrendszer működését is.
A kutyák bőrét emellett olajok is fedik, amelyek szintén úgy funkcionálnak, akár egy láthatatlan páncél. Nem csupán a szőrzet fényét biztosítják, de megakadályozzák a szennyeződések, allergének és baktériumok bejutását is a bőrbe. Ha azonban ez a védelem lemosódik a sok úszásnak vagy samponozásnak köszönhetően, akkor a bőr kiszárad, és a kórokozók egyenes utat nyernek a bőr mélyebb rétegeibe. Ennek eredményeképpen azok a baktériumok, amelyek egészséges számban voltak eddig jelen, elkezdenek ellenőrizhetetlenül szaporodni. Főleg, ha meleg, párás az idő, vagy a szőrzet nedves lesz. A nedveskutya-szag ezután pedig egyik pillanatról a másikra a kutya állandó szagává válik.
Készülj fel, a szagot tehát ezeknek a mikroorganizmusoknak a gázai okozzák, amelyeket szaporodás közben termelnek. Minél szagosabb az eb, annál több szaporodó mikroorganizmus ereget rajta. Hiába vagyunk elvileg felnőtt emberek, nem tagadjuk, van ebben valami elemien vicces. Komolyra fordítva azonban a szót, persze felelős újságíróként szeretnénk tanácsot adni azzal kapcsolatban is: mit tegyél és mit ne tegyél, hogy javíts a helyzeten.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Ahogy már sejtheted, a kulcs ebben az esetben az egyensúly visszaállítása lesz a bőrön még aktív életmód mellett is.
Ne próbáld elfedni az illatokat parfümökkel, kölnikkel! Főleg ne olyanokkal, amelyek emberek számára készültek! Egyrészt nem fog sikerülni, másrészt ez stresszelheti az ebet, ami azt eredményezheti, hogy mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy elfedje ezt az ismeretlen szagot azzal, hogy belefekszik valami büdibe.
Használj gyengéd, kifejezetten kutyák számára készült sampont. Még jobb, ha érzékeny (sensitive) változatot vásárolsz. Ebben gyengédebbek a felületaktív anyagok, amelyek a szennyeződések és az olaj feloldásához szükségesek, így nem távolítanak el minden olajat. Ha biztosra szeretnél menni, érdemes lehet kondicionálót is használni a fürdetés után, aminek nem csupán az a funkciója, hogy puhítsa a bundát, hanem hogy ápolja a bőrt is, ne hagyja kiszáradni. Amennyiben bizonytalan vagy, bátran kérd ki az állatorvos vagy a kutyakozmetikus véleményét.
Keress bőrérzékenységre és allergiára utaló figyelmeztető jeleket, mint például a lábnyalogatás, a vörös, gyulladt has és az irritált fülek. Az allergia és különböző gyulladások, betegségek gyakran súlyosbítják a megjelenő szagokat. Ha ilyen tünetekre leszel figyelmes, mindenképpen vidd el kedvencedet az állatorvoshoz!
Fontos megjegyezni, hogy azt, hogy egy kutyának mennyire van kutyaszaga, a bőrön található faggyúmirigyek száma is befolyásolja. Számos olyan fajta létezik, amelyek szőrzetének víz- és időjárásállónak kell lennie, így több olajat is termelnek. Ez teljesen normális. Ha szeretnél a témáról többet megtudni, valamint megismerni azokat a fajtákat, amelyeknek a legkevésbé van kutyaszaga, akkor kattints ide.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Így ellenőrizd helyesen, hogy a kutyád bolhás vagy kullancsos-e
Egészség • 2 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 percA téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya
Ápolás • 2 perc